Je systém zdravotnej starostlivosti, ktorý využíva na liečenie rôzne látky upravené tzv. potencovaním resp. dynamizáciou za účelom povzbudenie telu vlastných liečivých síl.
Je to takzvaný zákon podobnosti – tiež označovaný ako zákon „Podobné sa lieči podobným“. Tento princíp hovorí, že ak je látka schopná vyvolať príznaky u zdravého človeka, potom dokáže stimulovať samoliečivé schopnosti organizmu podobných príznakov chorého človeka.
Napríklad niekto má sennú nádchu, vodnatý sekrét z očí a pálivý výtok z nosa. Namiesto antihistaminík mu môžeme podať homeopatický liek Allium cepa – veľmi malá dávka cibule, ktorá bola špeciálne pripravená v homeopatickej lekárni podľa liekopisu. Cibuľa preto, lebo je známe, že vyvoláva vodnatý sekrét z očí a pálivý sekrét z nosa…
Liek – je výsledok homeopatického spracovania určitej látky. Homeopatické lekárne pri výrobe homeopatík prísne dodržiavajú liekopis. Proces prípravy spočíva z opakovaného riedenia a pretrepávania východzej látky v alkohole (dilúcia) alebo laktóze (triturácia).
Látkou, z ktorej sa liek pripravuje môže byť materská tinktúra z rastliny, minerálu v práškovej forme alebo látka pochádzajúca zo zvieraťa, napríklad mlieko. Väčšinou sa podávajú lieky vo forme laktózových guličiek, globuliek alebo vo forme alkoholového roztoku.
Homeopat – odborník, ktorý pozoruje a vedie rozhovor s pacientom, aby zistil obraz lieku a potom vybral homeopatický liek a potenciu, ktorá najpresnejšie zodpovedá prítomnému obrazu. Dobrý homeopat vyberie iba jeden konštitučný liek.
Homeopatia spolu s tradičnou čínskou medicínou vrátane akupunktúry predstavuje najrozšírenejšiu a najúčinnejšiu formu nekonvenčnej medicíny.
Informácie:
Milada Hitzingerová, t.č. 0911 013 587
Email: miladkahitzingerova@gmail.com